Zpět

SPOJKA jaro 2015

Přidáno 1. 7. 2015
Ilustrační foto
 
Upřímně  gratulujeme našim jubilantům
 
     7.1. JUDr. Zdeněk Štencl (65)
   11.1. MUDr. Václav Poláček (70)
   18.1. JUDr. Vladislav Petrů (65)
    9.2.  Ing. Jan Štencl (75)
   17.2. PaedDr. Vladimíra Rattayová (70)
   18.4. Ing. Juraj Lovecký (50)
   20.4. Ing. Jaroslav Hráček (95)
   20.4. Ing. Vladimír Čerbačeský (90)
 
       
Slovo předsedy
     Milé sestry a bratři,
konečně přišlo tolik očekávané jaro. Mnoho z nás se již nemohlo dočkat tohoto krásného období, kdy se celá příroda probouzí ze zimního spánku. Věřím, že z tohoto spánku se již probudila i KDU-ČSL. Čas volební skončil a nás čeká především dokázat, že jsme tou tolik očekávanou alternativou.
   Po delší době jednání již plně začaly fungovat odborné komise. Podařilo se nám získat své zástupce ve většině z nich. Věřím, že všichni naši zástupci  budou jejich platnými a respektovanými členy. Vás všechny vyzývám, abyste se na nás zastupitele i všechny ostatní členy těchto komisí nebáli obracet se svými starostmi i dobrými nápady.
     V obou našich místních organizacích již proběhly výroční schůze. Měli jsme tak možnost se společně sejít a podebatovat si nad různými tématy. Byli zvoleni noví předsedové a výbory. Přeji všem hodně úspěchů a dobrých nápadů.
     Před námi je i výroční obvodní konference, ze které vzejde nové vedení naší obvodní organizace. Volit zde budeme i naše delegáty pro konferenci městskou a následně delegáta na sjezd. Těším se na setkání s Vámi a na mnoho zajímavých podnětů, které z těchto setkání vždy vzejdou.                                         
Váš Jan Bartůšek
 
Situace v Radě městské části
   
     Vážení přátelé,
dovolím si stručně popsat období od sestavení koalice na radnici po současnost. Rada městské části má pět politických seskupení, zastupuji v ní KDU-ČSL s plným právem zúčastňovat se jednání rady, vznášet dotazy nebo připomínky jako každý člen rady, i když nemám hlasovací právo. Rada zatím většinou pracuje ve shodě a proto je důležitá rozprava o jednotlivých bodech, ve které se mohu k problému vyjádřit. Přes rozdílná politická východiska se zatím nevyskytly zásadní rozpory.
         Po schválení výborů a komisí, ve kterých téměř u všech máme  zastoupení, se naplno rozeběhla práce na rozpočtu a na ostatních oblastech působnosti radnice.  Zároveň rada připravila (na výjezdním zasedání) programové prohlášení, které v této době prochází redakční úpravou. Uplatnily se v něm priority i z našeho volebního programu a věřím, že se podaří ho naplňovat. Rozpočet byl zastupitelstvem schválen  s vědomím, že byl připraven minulou politickou reprezentací a prošel úpravou tak, aby byl vyrovnaný a nezakládal  dluh. V červnu projde korekcí podle toho, jak se podaří vytvářet úspory a posílí se oblasti, kde to bude nutné - zejména školství, kultura a sociální oblast. Důležité kroky se dějí v oblasti smluvních vztahů - smlouvy zejména v majetkové oblasti se postupně  zkoumají  a v případě nevýhodnosti se hledá právní cesta k výpovědi. Významné změny se staly u SNEO a.s., organizace, která hospodaří s movitým majetkem městské části. Vyměnilo se jak představenstvo, tak dozorčí rada, která připravila reorganizaci s cílem nakládat s majetkem městské části úsporně a ve prospěch Prahy 6, co se v minulostí často nedělo. Hodně diskusí se vede ohledně strategického rozvoje městské části. Výstavba na Bořislavce, „Lední medvěd“ na Vítězném náměstí, řešení v oblasti metra Veleslavín, tramvaj na Dědinu, dopady tunelu Blanka na dopravu v Dejvicích, změny dopravy po spuštění prodloužení metra A, to a mnohé jiné jsou „zděděné“ aktivity, které jsou často ve fázi, kdy se nedá nalézt bezproblémové řešení a je nutné alespoň zmírnit dopady. Stejně tak se jedná s Letištěm Václava Havla o rozvojových plánech tak, aby se zmírnil (zejména hlukový) dopad na životní prostředí. 
         Jednotlivé komise také připravují dotace pro  nestátní  neziskové organizace - mne osobně jako předsedu Komise pro sociální oblast a zdravotnictví se týkají dotace v této sféře, navrženy  jsou již kulturní dotace (předseda komise Jan Bartůšek) a další. Po schválení radou se nakonec všechny schválí na  příštím jednání zastupitelstva.
        Dění na radnici je pestré a někdy se řeší i pozitivní věci. Osobně jsem se zúčastnil zpřístupnění prostor radnice pro potravinovou banku, přijetí kardinála Duky  nebo pomoci radnice při přípravě setkání mladých Taizé. V současnosti se snažím pomoci získat opuštěné Bubenečské nádraží do vlastnictví městské části tak, aby tam mohli být umístěni skauti a další mládežnické organizace.
        Na závěr mohu konstatovat, že naši zástupci v komisích jsou respektováni, docházejí pravidelně na komise přes časovou náročnost (finanční výbor, dislokační komise, strategický rozvoj, Zdravá šestka  a další) a jsou pro jejich činnost přínosem, za což je jim potřeba vyslovit poděkování.
                                                                   Marián Hošek
Naši zástupci ve výborech a komisích
Finanční výbor: Jan Vacíř                                        Výbor pro komunikaci a média: Mgr.Dominika Klepková                                                            Mandátový výbor: Mgr. Jan Bartůšek                             1. Komise majetkové politiky: Mgr. Matěj Turek
2. Komise pro výchovu a vzdělávání: Mgr. Jan Bartůšek 
3. Komise životního prostředí: Ing. Hana Kříženecká
4. Komise dislokační: PaedDr. Vladimíra Rattayová        5. Komise územního rozvoje: bez zástupce
6. Komise kulturní:  Mgr. Jan Bartůšek (předsedá jí)
7. Komise bytové politiky: RNDr.Marie Vondrušková
8. Komise strategického rozvoje: Ing. Mariana Čapková
9. Komise pro sociálně bytové otázky: Mgr. et Mgr.    Václav Klepš
10. Komise pro sociální a zdravotní problematiku:    MUDr. Marián  Hošek  (její předseda)                                                    11. Komise "Zdravá šestka": MUDr. Marián Hošek, Mgr. Marie Dvorná                                                          12. Komise pro sportovní a volnočasové aktivity:   Mgr. Ondřej Pelák                                                                    13. Komise bezpečnostní: Ing. Petr Bučil
14. Komise dopravní:  Ing. Jan Truneček                        15. Komise pro otevřenou radnici a informační technologie:  Ing. Václav Skalický
 
 
Výroční členské schůze 1. MO a 2. MO KDU-ČSL Praha 6 konané dne 25.2. 2015
 
     Dne 23.5. proběhne ve Zlíně celostátní volební Sjezd KDU-ČSL. Sjezdu musí předcházet volební schůze a konference od místních přes obvodní a okresní po krajské úrovně. Na nich se tak právě v těchto týdnech formuje nová reprezentace pro další funkční období a nepřímo též budoucí podoba strany. Obě naše místní schůze již proběhly a to ve stejný den na dvou různých místech.
     1.MO se sešla na Norbertově a svou schůzi zahájila symbolickou minutu ticha k uctění památky dlouholetého člena 1.MO - br. Ing. Jana Petráska, který zemřel těsně před Vánocemi ve věku 76 let. Jednomyslně byl do řad naší strany přijat nový člen Mgr. Patrik Košický. Předseda Bartůšek zhodnotil uplynulé období, uvedl, že v budoucnu bude potřeba zlepšit zejména práci pro naše členy; dříve se uskutečňovaly např. společné zájezdy či výlety na pozoruhodná místa, návštěvy partnerské organizace KDU-ČSL v Čejkovicích apod. 1.MO si zvolila nový výbor ve složení: předseda - Mgr. Bartůšek, místopředsedkyně - Mgr. Dvorná, členové - Mgr. Klepková, M. Miškovská, RNDr. Vondrušková. Proběhla diskuse ke dvěma usnesením, která předložil br. Kapičák - výzva naší MO předsednictvu strany k podpoře demokratické vlády Ukrajiny; výzva lidoveckým členům zastupitelstev P6 a hl.m. Prahy, aby se zasadili o odstranění pomníku sovětského vojenského velitele Koněva, stojícího na náměstí Interbrigády. Dále 1.MO svým usnesením doporučuje opětovnou volbu Pavla Bělobrádka do funkce předsedy strany.
    2.MO se intenzivně zabývala dopravní situací a s ní spojenými problémy v  Praze 6. Dle plánů pražského magistrátu se pražský městský okruh nejspíše posune dál za Suchdol do Středočeského kraje. Jednalo se též o situaci v Zastupitelstvu hl.m., o přípravách celostátního Sjezdu. Pro další funkční období byl zvolen nový tříčlenný výbor 2.MO ve složení: PaedDr. Vladimíra Rattayová - předsedkyně, Václav Čížek a Jan Vacíř - místopředsedové. Schůze místních oraganizací jsou jedinečnou příležitostí otevřeně a neformálně prodiskutovat různé otázky a vyjádřit své názory v prostředí lidí, kteří se navzájem dobře znají a toto velké plus již schůzím na vyšších úrovních povětšinou schází.                                              M. D.
 
Islám, Evropa a ČR
 
     Březnový Zpravodaj KDU-ČSL Nový HLAS přinesl hned na obálce krásnou barevnou fotografii barokního sousoší Nejsvětější Trojice s pozadím malebné české krajiny s roubenými chalupami. A přes obrázek je velkým bílým písmem vytištěn odkaz na článek „Naše civilizace tváří v tvář islámu (str. 15 a 16)“, menším písmem s různým podbarvením pak je ještě upozorněno na další tři důležité články uvnitř tohoto Zpravodaje. Hned na další stránce dole v krátkém článečku „Hlubší poznání vlastních kořenů“ vysvětluje šéfredaktor důvod volby vzhledu titulní stránky a mj. uvádí, že (cit.) „… Hlavním tématem tohoto čísla je zvyšující se neklid a nestabilita ve světě. Dennodenní zmínky o islamistech a Islámském státě nás děsí….“. A opravdu, v čísle je hned několik úvah o islámu jako takovém, o vztahu muslimů k zemím EU a jeho vývoji zejména v poslední době.
     Je zde odkaz i na konferenci s názvem Islám a Evropa, uskutečněné dne 24. února v refektáři kláštera Emauzy. Tuto konferenci připravila odborná komise KDU-ČSL pro zahraniční politiku a záležitosti EU ve spolupráci s Evropskou akademií pro demokracii a nadací Hannse Seidela, záštitu převzal místopředseda Poslanecké sněmovny PČR a KDU-ČSL Jan Bartošek, který přednesl i úvodní referát.  Zúčastnil jsem se té konference a musím říci, že ač trvala čtyři hodiny, všech 117 účastníků velmi pozorně sledovalo referáty jednotlivých přednášejících, jejichž odborná úroveň byla nejvyšší možná v naší zemi (od vedoucího katedry religionistiky ETF UK, přes ředitele Orientálního ústavu AV, tři různé kariérní diplomaty, kteří působili postupně v mnoha islámských zemích a specializují se na různé segmenty této problematiky; poslední referát, týkající se sporu o náboženské symboly v EU přednesla bývalá europoslankyně Zuzana Roithová). 
     Vzhledem k mimořádnému zájmu o diskusi bylo přislíbeno další pokračování konference s tématikou islámu. To proběhlo dne 17. března, tentokrát ve velkém sále Charitasu s názvem  Má se ČR bát islámského extremismu a migrace? Téma bylo opět rozděleno do užších bloků: Trendy v migraci, Migrace do ČR a Schengenského prostoru, Imigrace do EU, Islám a islamizace, Rizika islámského terorismu v ČR, Rozvojová a humanitární pomoc jako nástroj k omezení migrace, Mantinely pro činnost církví a náboženských společností; přednášejícími byli opět významné osobnosti od doc. Drbohlava z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK, dvou poslanců Evropského parlamentu (doc. Pavla Svobody, Mgr. Zdechovského), kariérního diplomata (Mgr. Krejčího), vedoucího odboru MV (Mgr. Klímy) až po ministra kultury Mgr. Hermana.
     Zúčastnil jsem se i té druhé konference, která trvala opět téměř čtyři hodiny a myslím, že jádro problému nejpřesněji zformuloval doc. Pavel Svoboda do čtyř tézí:
pokojné soužití s muslimy v Evropě nesmí znamenat islamizaci Evropy, protože by to znamenalo konec evropských hodnot,
hlavní příčinou plíživé islamizace není úsilí muslimů, ale slabost Evropanů při obhajobě evropských hodnot,
-  kdo nechce respektovat evropské hodnoty (zejména právní řád postavený na lidských právech) a evropskou kulturu, ať jde žít někam jinam,
-  sebevědomá Evropa by měla vyžadovat, aby v muslimských zemích byla respektována svoboda náboženství.
     K tomu je nutno doplnit ještě i dva základní pilíře bezpečnostní politiky, zformulované celostátní komisí KDU-ČSL pro obranu, bezpečnost a zpravodajské služby:
1. nebojovat proti terorismu tím, že zničíme demokracii,
2. nebát se konceptu tzv. militantní demokracie.    
    Obsah dvou čtyřhodinových konferencí není možné vtěsnat do místa, vyhrazeného ve SPOJCE. Naše redakce však získala většinu prezentací v elektronické podobě a vážným zájemcům je může na vyžádání přeposlat.  Velmi zajímavá a pozitivní reakce na postoj KDU-ČSL k této problematice se objevila na internetové adrese:             http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-ctyri-teze-k-islamske-imigraci-d8e-/p_zahranici.aspx?c=A150326_171509_p_zahranici_wag
          
          (Jan Truneček st.)                                           
 
Platba členských příspěvků
 
    S počátkem roku si Vás znovu dovolujeme upozornit na povinnost a pravidla placení členských stranickcýh příspěvků. Výše minimálního příspěvku zůstává již roky stejná: 300,- Kč pracující;  100,- Kč důchodci, rodiče na rodičovské dovolené, studenti.
Dříve narozeným členům připomínáme, že na základě rozhodnutí naší obvodní organizace se seniorům starším 80 let přiznává „zasloužilé členství“ jako forma ocenění jejich dlouholetého působení ve straně, současně jsou pak osvobozeni od povinnosti placení členských příspěvků, které je tak pro ně pouze dobrovolné.
 
Dopravní „pomlázka
 
Na Pondělí velikonoční 6.4. se poprvé pro veřejnost rozjedou vlaky do prodlouženého úseku metra trasy A z Dejvic do Motola. V tomto úseku najdeme nové stanice: Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny, Nemocnice Motol. Cena díla: 20,2 miliardy korun. Jen škoda, že na letiště nás ani tentokrát metro nedoveze.                                                         (M.D.)
 
Zveme Vás
     Ve středu 8. dubna se koná od 17:00 Výroční obvodní konference KDU-ČSL Praha 6 v restauraci U Kláštera, Bělohorská 183/169  (naproti zastávce tramvaje č. 22 a 25 Břevnovský klášter, přejděte přes tramvajové koleje vlevo směrem k zástavbě domů, ne ke klášteru). Delegáty, zvolené na místních schůzích,  prosíme o účast a dochvilnost.
 
 
Ohlasy našich čtenářů
 
Nad jednou vzpomínkou na dny před dvaceti pěti lety
 
     S chutí jsem si četl v posledním čísle našeho občasníku Spojka, označeném jako Zima 2014. S radostí jsem kvitoval zejména zprávu o tom,že konečně, po mnoha letech, máme zase své zástupce v zastupitelstvu Prahy 6. Četl jsem, četl, přečetl jsem si také „Krátkou vzpomínku“ Vladimíry Rattayové, až jsem se dostal k poslední větě – a ustrnul jsem. Autorka totiž končí svou vzpomínku větou: „Dnes si nejsem jista, zdali to stálo za to.“ Zda stálo za to celé to úsilí před listopadem 1989 a po něm, naše demokratická revoluce a tak dále.
   
 
 Tuto větu číst na stránkách Spojky, naší vlajkové lodi před listopadem 1989, mě ohromilo. Takže všecky ty změny, které Listopad přinesl, nestály za to? To, že máme parlamentní demokratické zřízení, že můžeme svobodně vyjadřovat své mínění a nemusíme se přitom ohlížet, jestli nás neposlouchá někdo nepovolaný, že skončila doba těch neustálých sledovaček takzvanou Státní bezpečností, výslechů a postihů, to je málo? To, že můžeme cestovat volně po celém světě bez ponižujícího čekání na laskavý příslib několika dolarů, že po Evropě můžeme dokonce cestovat bez pasu, nanejvýš na občanku, to, že máme svobodný obchod a podnikání, obchody přeplněné zbožím všeho druhu bez stání ve frontách na kde co, od banánů až po toaletní papír, to že se za těch 25 let postavily a opravily v našich obcích kilometry vodovodů, kanalizací, plynovodů a ropovodů, dálnic a silnic, elektrifikovala se velká část našich železnic, že naše děti či vnuci mohou chodit do škol podle vlastního výběru, že my křesťané máme vlastní školství a dokonce televizi a rozhlas, že skončilo období s 227 popravenými nevinně odsouzených nebo vůbec neodsouzených, s tisíci zemřelými ve věznicích nebo na následky věznění, tisíců rozvrácených rodin a zničených hospodářství drobných a středních podnikatelů a zemědělců, to všechno je málo a nestálo za to?
     Nejsem slepý, vidím a slyším o obrovské korupci na všech úrovních, o miliardách ukradených státu a pachatelích nakonec amnestovaných jedním prezidentem, že jen s obrovskou námahou a s nezakrývanou nechutí se pomaloučku vrací jako částečná restituce majetek ukradený církvím, že ještě máme stovky památkových objektů, které čekají na svou obnovu, vidím hanebné čachrování poslaneckých nenažranců o zvýšení svých nemalých platů místo aby se starali o co možná největší přesun případně uvolněných prostředků těm sociálně nejslabším (osobám tělesně postiženým, matkám samoživitelkám, seniorům), že dochází k rozvratu zhruba poloviny manželství, což svědčí o obrovském úpadku mravů ve všech oblastech – to všechno vidím, ale přesto věřím, že krok za krokem dosáhneme zlepšení. Nepomáhá nám v tom ovšem šíření nesmyslných lživých výmyslů bývalých komunistů, podle nichž byla padesátá léta maličkostí (protože prý šlo o jednotlivce), kdežto normalizace byla mnohem větším zlem, protože postihovalo plošně celou společnost – Ludvík Kundera, holt  komunista do Pražského jara, kdy všechno bylo v pořádku, nedávno v televizi.) Přesto věřím, že to, co Listopad přinesl a všechno, co následovalo, stálo a stojí opravdu za to. A tak když na stránkách Spojky čtu takový výraz skepse, možná vzhledem ke
 
zklamaným osobním ambicím, nemohu než hlasitě protestovat. Tohle do Spojky nepatří, to nemůže být její názor a program! Nevolám po žádné cenzuře, ale pro takové názory by si měla paní Rattayová najít jiný tiskový orgán, kde by třeba našla čtenáře obdobných názorů.
                 Bohumil Svoboda,
                                             bývalý 1. místopředseda ČSL,
            bývalý předseda a místopředseda OV ČSL Praha 6
 
 
Síla slova a porozumění
 
     Každá naše věta, dokonce každé jedno jediné slovo, může mít velkou sílu. V dnešní době informační, mediální a všelijak jinak nazývané společnosti, kdy jsme občas až zahlceni slovy, se nám lehce může stát, že pro tuto sílu slova, třeba jen chvilkově, ztrácíme cit. Jedno slovo, není-li užito přesně a citlivě, může zbytečně zranit, rozhořčit. Reakce pana doktora Svobody nás, nejen paní doktorku Rattayovou, nejen čtenáře a „redaktory“ Spojky,  na tuto skutečnost znovu upozorňuje.  
     Tak, jak paní doktorku Rattayovou znám, vím, že svou poslední větou ve svém článečku nechtěla říci, že zpochybňuje Sametovou revoluci a její důsledky nebo že snad dříve bylo lépe (to si snad nikdo z lidovců ani myslet nemůže). Vždyť i její rodina, tak jako rodiny většiny z nás, byla perzekvována a ona sama svou činností ve straně i mimo ni (svatojánské aktivity) prokazuje svůj postoj. Měl to být, jak já to cítím a jak mi to sama potvrdila, spíše povzdech, že ne vše se vyvíjí tak, jak jsme si přáli a o co jsme chtěli usilovat.
     Jsem ale osobně zároveň vděčná jak panu doktorovi Svobodovi, tak paní doktorce Rattayové, za tuto demoktratickou (díky Bohu!) aktivní prezentaci názorů, vidím v ní také skvělou lekci, která nás může (nejen v době sváteční) přimět k přemýšlení nad sílou sdělení a také snahou mu dobře porozumět.
                                                                     M.Dvorná
 
____________________________________
 
Požehnané svátky Veliké noci přejí členové „redakce“ Spojky: Mgr. Marie Dvorná, Ing. Jan Truneček st. a Mgr. Jan Bartůšek.
    
Psát nám můžete na adresu: spojka@volny.cz. Webové stránky naší organizace v Praze 6: http://praha6.kdu.cz