Zpět

nová Spojka

Přidáno 24. 6. 2016
Ilustrační foto
jaro - léto 2016
 


 
  SPOJKA
  
 

PRAHA 6               

Jaro - léto 2016

 
 
 
 
Upřímně  gratulujeme našim jubilantům
 
      9. 2.  Hana Šafaříková (80)
     16.2.  Ivan Kapičák (50) 
     17.2.  Marie Miškovská (75)
     28.2.  Josef Kulda (90)                        
     20.3.  Ing. Bohdan Šmilauer (70)
     22.3.  RNDr. Marie Vondrušková (70)
     28.3.  Ing. Michal Klapka (55)
     14.4.  Marie Nešporová (75)
     17.4.  Ing. Hana Kříženecká (65)
     30.6.  Ing. Václav Skalický (60)
     31.7.  Mgr. Hana Houkalová (70)
      8. 8.  Ing. Zdena Bloudková (75)
 
 
                    Oznámení
 
Textové pole: †  S lítosí musíme oznámit, že nás dne 1.února 2016 předešel k Pánu ve svých 77 letech velmi zasloužilý člen, pan Ing. Josef Sobota. Několik z nás se též zúčastnilo posledního rozloučení s ním v kostele na Norbertově, které se stalo opravdu výjimečným duchovním zážitkem. 

† 7. dubna 2016 nás opustil také dlouholetý člen, pan Ing. Josef Hrubant, někdejší aktivista o.s. Eko- Břevnov. 
     Oba bratři byli z 1.MO.

Čest jejich památce!
 
   
     Do naší strany se rozhodli vstoupit: Mgr. Hana Houkalová (SŠ pedagožka), byla přijata do 1. MO, a Bc. Tomáš Ryza (asistent poslance PhDr. Ivana Gabala), přijat do 2. MO.
 
 
 
 
Slovo předsedy
    
     Milé sestry, milí bratři,
 
     v posledním období jsme doslova zahlcováni různými - většinou nepříjemnými - událostmi. V zahraničních zprávách se to hemží terorismem, uprchlíky a jinými migranty, válkou s Islámským státem. Ani zprávy z domova nejsou radostné. Aféry kolem firem pana Babiše, jeho občas až hysterickým chováním, vyhrožování rozpadem koalice, situace kolem elitních policejních útvarů a mnoho dalších nám jistě radosti nepřidá. A zřejmě s blížícími se volbami bude těchto negativních zpráv spíše přibývat. Drobnou radostí nám může být skutečnost, že mnozí komentátoři v tomto období kladně hodnotí právě KDU-ČSL, že se nenechá do těchto sporů zatahovat a působí spíše opravdu jako ona KLIDNÁ SÍLA.
     Ani v Praze se to příliš neliší. Na velké radnici se podařilo obnovit staronovou koalici. Doufejme, že dokáže rychle a dobře vyřešit problémy, které se navršily v době "bezvládí." Pražany určitě hodně zajímá chystané zavedení parkovacích zón, velké změny ve vedení linek MHD. U nás na šestce je stále velký problém v dopravě (v souvislosti s Blankou). Mnoho občanů se zajímá o budoucnost polikliniky Marjánka.
     Před chvílí jsem od jedné spoluobčanky dostal vynadáno za nesekání trávy. Tento fakt naopak jiní vyzdvihují jako kladné rozhodnutí, které z hlediska ekologie je žádoucí. Chápu ale i alergiky, kteří si stěžují na kvetoucí trávu, chápu maminky, které se bojí u svých dětí většího množství klíšťat. Určitě by proto stálo za to, aby bylo vyvoláno jednání s občany, kde sekat častěji, kde méně. Myslím, že najít alespoň trochu přijatelný kompromis, by se mohlo podařit.
     Občané si stěžují na různé drobné závady - rozbitý chodník, poničené lavičky apod. Na webových stránkách Prahy 6 - i na našem webu - lze  najít odkaz, kde je možno tyto závady nahlásit, aby se mohly odstranit.
  Před chvílí jsem zmínil náš web. Snažíme se tam dávat informace - politické i praktické, které vás mohou zajímat. Přivítám jakékoliv vaše podněty k jejich zdokonalení a zejména se těším na vaše příspěvky.
  Závěrem mi dovolte, abych vám všem i vašim blízkým popřál nádherné léto, plné pohody. Aby se vám podařilo načerpat nové síly a hodně elánu do dalších dní.
       Váš Jan Bartůšek
.
Slovo z Bubenče
     Zdravím Vás sestry a bratři,
     mám za sebou rok a kus ve finančním výboru a třičtvrtě roku jako předseda 2. místní organizace. Zdá se mi, že s Vaší pomocí se mi postupně daří pronikat do obou funkcí a nějakým způsobem zvládám je uchopit a za to Vám patří obrovský dík, protože jak jsem řekl na začátku – já vlastně jen tak přibližně tuším, do čeho jdu a učím se za pochodu. Člověk se učí hlavně chybami, tak prosím omluvte drobná škobrtnutí.
     Po letních prázdninách nás čekají senátní volby, kde ale nebudeme mít vlastního kandidáta, takže nás ani nečeká žádná vlastní kampaň. Začne se ale pomalu připravovat kampaň do Poslanecké sněmovny. Volby mají být sice až příští rok v létě, ale jen Bůh ví, jestli to tak opravdu bude. Čeká nás tvrdá práce, abychom obhájili mandáty, které jsme získali v minulých volbách a věřím, že v našich silách je i posílit.
     Chtěl bych se obrátit hlavně na členy 2. místní organizace s prosbou – pokud vám ode mě nechodí pozvánky či e-maily, napište mi prosím na mail vacir.jan@email.cz nebo na telefon 732136055 a já to napravím. Chaos v administrativě je moje chyba a snažím se v tom postupně dělat pořádek. Zároveň, pokud si přejete dostávat pozvánky na naše akce poštou a nemáte telefon nebo e-mail, neváhejte mi napsat na adresu Čs. Armády 22, Praha 6 – Bubeneč, 160 00.
     Přeji vám krásné prožití léta a dovolených a těším se na podzimní setkání s Vámi.  Zdař Bůh!
                                                                    Jan Vacíř
 
Stalo se v Radě městské části
 
Současná situace na poliklinice Pod Marjánkou:
 
     Po vzrušených debatách a zjitřené atmosféře mezi lékaři, pacienty a částí obyvatel Břevnova se situace značně uklidnila. Na radnici se konaly schůzky se zástupci lékařů i architektů, upřesnily se plány rekonstrukce polikliniky i plány možného  umístění LDN v budoucnu. Správcovská firma SNEO, která přebírá polikliniku z pověření městské části, připravila nové smlouvy s lékaři a po vyrovnání připomínek ze strany  právníka (pověřeného lékaři) jsou podepsány.  Po vyřešení situace se stavebním povolením a po vytvoření harmonogramu prací se přistoupí k rekonstrukci hlavní budovy. Případná přístavba LDN se uskuteční až v druhé fázi a nedotkne se hlavní budovy, což byl stěžejní požadavek . Domnívám se, že rekonstrukce za chodu polikliniky bude náročná a potrvá nějakou dobu,  ale vzhledem k tomu, že si to lékaři uvědomují, věřím, že proběhne bez výrazných problémů. Jistota, že jejich ordinace se nebude muset stěhovat do jiné části budovy je pro ně důležitá. 
 
Další dění na radnici:
 
     Nejvíce problémů, které se v současnosti řeší, je v dopravě. Je to především příprava parkovacích zón, které začnou platit od 18. srpna. Úřad m.č. připravil dostatečnou kapacitu úředníků v Uralské ulici a doporučuji využít období července k vyřízení žádosti,  protože těsně před zahájením provozu zón se očekávají fronty. 
     Dalším obtížně řešitelným problémem je vysoká dopravní zátěž na Vítězném náměstí a v Patočkově a Bělohorské ulici po otevření Blanky. Bohužel neexistuje jednoduché a okamžité  řešení a hledají se alespoň dočasné úpravy tak, aby se zde doprava zprůjezdnila. V létě se situace ještě zkomplikuje, protože bude uzavřena Korunovační ulice z důvodu rekonstrukce a tím se ještě navýší zátěž  na Vítězném náměstí a na Prašném mostě.
     Dobrou zprávou je, že se v místě vyústění Dejvické ulice na Kulaťák vytvořilo prostorné pódium pod názvem Šesťák, které slouží k posezení, odpočinku a neformálním  kulturním projektům. Zdá se, že přes frekventovanost náměstí je toto místo hojně navštěvované a zklidňuje jinak velice rušnou křižovatku.
     Praha 6 prosadila tunelovou variantu Buštěhradské dráhy a Ministerstvo dopravy ČR na tento popud zadalo zpracovat variantní návrh. Dá se to pokládat za prolomení dosud prosazované povrchové varianty. S tímto postupem se ztotožnil i premiér a zdá se, že je v této věci vyhráno.
     Začíná se také připravovat rozpočet na příští rok a bude snaha, aby byl vyrovnaný, což znamená snížení prostředků na některé kapitoly. 
     Zastupitelstvo na svém posledním zasedání přijalo Strategickou koncepci rozvoje sociální a zdravotní politiky a prevence  rizikového chování, kterou jsem předkládal a které předpokládá rozvoj zejména v oblasti péče o seniory, některé sociálně slabé skupiny a protidrogovou prevenci. Jsem rád, že tuto koncepci podpořili i někteří opoziční zastupitelé a nikdo nebyl proti.
     Dlouhodobě se také řeší ztrátové uložení městských financí předchozí politickou reprezentací do Key investment, kde se kriminálním způsobem tunelovalo a hledá se způsob, jak zachránit alespoň část hodnoty prodejem akcií. Tento citlivý bod je na pořadu červnového zastupitelstva.
     Diskutuje se také příprava senátních voleb v části našeho obvodu, kde jsme po schválení vyššími orgány strany podpořili kandidaturu Jiřího Růžičky, který je bezpartijním kandidátem za TOP 09, STAN s  podporou KDU-ČSL. Přináší to určité napětí v koalici zejména ze strany ANO, které v něm vidí velkou konkurenci. Možná je to i dobré znamení.
                                                       
                                                            Marián Hošek
 
Volby do 1/3 Senátu Parlamentu České republiky v říjnu 2016
 
     Jak povětšinou víme, Senát Parlamentu ČR  je určitou pojistkou demokracie v rámci moci zákonodárné v ČR (z více důvodů, nebudu zde vše rozebírat). Jeho složení se senátními volbami v daném roce  neobmění celé, ale pouze z jedné třetiny, za dva roky ze druhé třetiny a za další dva roky se vymění i zbylá třetina senátorů. Každý senátor je tedy zvolen za svůj volební obvod na 6 let. Volby Senátu se řídí zákonem č. 247/1995 Sb.,
 o volbách do Parlamentu České republiky.
     Letošní senátní volby se většiny z nás, kdo bydlíme v Praze 6,  týkají. Uskuteční se totiž ve volebních obvodech, které mají (podle přílohy volebního zákona) přidělené pořadové číslo 1+3n, tedy 1, 4, 7, 10 atd., tedy i ve volebním obvodě č. 25 - Praha 6. Volební obvod č. 25 zahrnuje území městské části Praha 6, s výjimkou k. ú. Střešovice, části k. ú. Bubeneč, části k. ú. Hradčany a části k. ú. Sedlec, která leží na území městské části Praha 6. Dále zahrnuje území městských částí Praha 17, Praha-Přední Kopanina, Praha-Nebušice, Praha-Lysolaje, Praha-Zličín.
     Volby se konají ve dnech: pátek  07.10.2016 a sobota 08.10.2016 – toto je termín tzv. 1.kola. V nijak výjimečném případě,  že v prvním kole nezíská jeden z kandidátů nad 50% voličských hlasů, které potřebuje k vítězství, bude se konat kolo druhé o týden později, tj. v pátek 14.10. a sobotu 15.10. Do druhého kola postupují již pouze dva nejúspěšnější kandidáti kola prvního.
     Stávající senátor Ing. Petr Bratský, zvolený v r. 2010 za ODS, už odpočítává poslední měsíce trvání svého mandátu  (23.10.2010 - 23.10.2016)  a budeme tedy volit jiného (on sám již kandidovat nebude).
     ODS chce obhájit mandát v tomto obvodě, do volebního klání nasadila disidenta - Bc. Františka "Čuňase" Stárka. Ten nás na naší poslední schůzi přišel osobně požádat o podporu ve volbách. KDU-ČSL totiž nemá svého vlastního kandidáta a o naši přízeň a podporu tak přišel požádat nejen on, ale též kandidát za TOP 09 Mgr. Jiří Růžička, ředitel Gymnázia Jana Keplera. Jejich zájem je pro nás znamením, že nás potřebují a zároveň berou vážně jako reálnou a hlavně solidní sílu.
     Jako nestraník za hnutí ANO kandiduje známý tanečník a herec Vlastimil Harapes.
      Filosof a sociolog prof. PhDr. Václav Bělohradský je coby nestraník společným kandidátem Strany zelených  a ČSSD.
     Za KSČM na Praze 6 bude kandidovat Ing. Pavel Franěk.
     Na schůzi naší obvodní organizace dne 14.6. pak přítomní členové většinou hlasů rozhodli o lidovecké podpoře Mgr. Jiřího Růžičky, nezávislého kandidáta za TOP 09 a STAN, v těchto senátních volbách.
      Ve stejných dnech, kdy bude probíhat první kolo voleb senátních, se uskuteční v rámci ČR zároveň volby do zastupitelstev krajů, ale Prahy se netýkají! Praha má zvláštní statut a její zastupitelstvo se volí v době voleb do zastupitelstev obcí (ty budou za zhruba dva roky).
                                                             Marie Dvorná
 
Volební komise
                                                                                                                     
     Členy volební komise delegují volební strany. Má-li někdo z vás nebo vašich známých zájem pracovat při senátních volbách ve volební komisi, dejte, prosím, co nejrychleji vědět předsedovi obvodní organizace Janu Bartůškovi.
      Zákonná odměna za členství v komisi je 1.300 Kč, v případě druhého kola se navyšuje o 200 Kč, tedy celkem 1.500 Kč.
     Na voličský průkaz při senátnch volbách může volič hlasovat pouze v rámci svého volebního obvodu, kde jsou volby do 1/3 Senátu vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu.
 
 
Naši lidé ve výborech a komisích Zastupitelstva m.č. Prahy 6
 
Finanční výbor – část první - Rozpočet
     Finanční výbor je tak trochu tajemná instituce, protože každý tak nějak intuitivně tuší, co by mělo být jeho programem, ale co se týče detailů jeho práce, tak to už si dokáže představit jen málokdo. Po volbách v roce 2014 a úspěšných jednáních byl ustanoven i nový finanční výbor. Důraz bych dal na slovo nový, protože z minulého období zůstal jen jeden člověk – bývalý předseda Jakub Stárek za ODS. My ostatní jsme se museli postupně naučit, jak úřad a finanční výbor funguje a vytyčit si program a ujasnit si pravomoci. V takovém malém seriálu vám nyní budu postupně ukazovat pravomoci a základní rysy práce finančního výboru.
     Finanční výbor je narozdíl od komisí poradním orgánem zastupitelstva městské části a nikoliv Rady. Přesto ale jsou naším partnerem hlavně radní a to v první řadě radní pro ekonomiku Vaculík. Po personálních obměnách se členem rady stal i předseda finančního výboru, který zde ale má na starosti sport a volný čas. Stejně jako u ostatních komisí jsou našim nejčastějším partnerem příslušné odbory na úřadu.
     Naší hlavní prací je rozpočet městské části – pro informaci – ročně se jedná o částku 850 milionů. Na začátku každého roku nás nejprve čeká hodnocení minulého roku – a to ve formě zprávy o výsledcích hospodaření a účetní uzávěrky a řady materiálů s tím spojených. Tyto zprávy se pak projednají i v Radě a zastupitelstvu, v letošním roce to bude na jeho červnovém zasedání. V letě se začíná na úrovni jednotlivých odborů připravovat nový rozpočet. V září finanční výbor projednává plnění rozpočtu za první pololetí. Toto projednávání je většinou dost problematické, protože většina věcí se nečerpá průběžně, ale nárazově a většinou v druhé polovině roku, ale třeba u velkých investičních akcí už občas bývá jasné, jestli se stihnou nebo ne.
     Na přelomu září a října pak do finančního výboru, ale i ostatních výborů a komisí přichází první verze rozpočtu. Postupně přicházejí další verze, tak jak je rozpočet na návrh odborů, radních a výborů a komisí upravován. Definitivní verze je pak v listopadu (nejpozději v prosinci) předložen zastupitelstvu. Má to ale jeden háček – nejdřív musí být schválen rozpočet hlavního města, což znamená, že občas musí městská část jen doufat, že to na hlavním městě stihnou. Naposledy to nestihli s rozpočtem 2015, který jsme kvůli tomu schvalovali až v únoru.
     Během roku přicházejí ještě drobné úpravy rozpočtu – rozpočtová opatření. Tato opatření mají většinou charakter drobných, často jen technických přesunů. Jejich rozsah je taky různý – od několika tisíc až po několik milionů (v případě akcí, které se nestíhají, ale peníze jsou potřeba jinde). Pro představu, za loňský rok bylo těchto opatření 262 a v minulosti jich bývalo ještě řádově více. Jak je vidět, jen samotný rozpočet vydá na poměrně dlouhou debatu. Informace a postřehy k dalším pravomocím a projednávaným tématům budou následovat v dalších vydáních Spojky.
                                                                   Jan Vacíř
 
Stání Pod Cihelnou
 
 
     Nejen v zastupitelstvu, radě nebo komisích městské části jsou činní naši členové. Situaci v městské části ovlivňujeme i ve školských radách, které se ustavily po volbách. Školská rada má volební období tříleté a schází se zhruba dvakrát za rok. Jejím úkolem je nejen přečíst výroční zprávu a schválit ji řediteli před odesláním na radnici, ale také zejména probírat komplexně kladné i záporné ze života školy a komunity kolem ní a řešit podněty.
        Jedním z  ne zrovna vzdělávacích problémů v Základní škole na Dědině se jeví dopravní situace v okolí školy, zejména v ulici Pod Cihelnou. Tato ulice je směrem ke škole slepá. Navíc u ní stojí i zdravotní středisko umístěné v Deltě. V ulici dlouhodobě parkují vozidla po obou stranách, což zapříčiňuje, že ulicí projede pouze jedno osobní vozidlo. O možnosti průjezdu vozidla například záchranné služby, nebo dokonce hasičské techniky se prakticky nedá hovořit.
     Aby veškerý budoucí čas nebyl pouze lhostejným čekáním na krizový okamžik, musela se hned na svém prvním setkání po ustavení na problém podívat i školská rada. Vymysleli jsme na ní návrh řešení – umístění dopravní značky, která by zamezila parkování po jedné straně ulice, ale i další alternativy. S těmi jsme požádali ředitele o zahájení jednání s radnicí.
     Jaké je dosavadní resumé tohoto bodu agendy školské rady ZŠ Dědina? Škola a MČ si vyměnily několik dopisů. Proběhlo místní šetření za účasti policistů, kteří se ve věci také musí angažovat. Na základě toho bylo dojednáno, že by na začátek slepé části ulice měla přijít dopravní značka zákaz zastavení s dodatkovou tabulkou omezení na všední dny v čase 7:30 – 13:00. Po tomto sdělení však komunikace ze strany příslušného odboru radnice usnula. Prozatím situace nedoznala změny a „zvykové právo“ řidičů stát na obou stranách se nezměnilo ani o píď.
     Z toho důvodu jsem využil ukázkové spolupráce v rámci naší organizace, podnět předal Honzovi Trunečkovi, aktivně se účastnícímu členovi dopravní komise, a s  napětím budu očekávat na výsledek jeho interpelace. Dopravní situace na Dědině není jednoduchá a možná ani neexistuje její ideální řešení, ale naše děti by si trochu dopravního zklidnění kolem školy určitě zasloužily.
                                                             Tomáš Kodiš
 
Zveme Vás…
 
    Jako každým rokem na pouť do Svatého Jana pod Skalou 25.6. a 26. 6. Svatojánská poutní Mše svatá bude sloužena 26.6. v 9:30.
                      Za organizátory zve V. Rattayová
____________________________________
Pohodový čas letních dní a Boží ochranu na všech cestách přejí členové „redakce“ Spojky: Mgr. Marie Dvorná, Ing. Jan Truneček st. a Mgr. Jan Bartůšek.
 
Psát nám můžete na adresu: spojka@volny.cz
Webové stránky naší obvodní organizace v  Praze 6: http://praha6.kdu.cz
Facebook: https://www.facebook.com/praha6.kdu
Městská část Praha 6 má tento oficiální web: www.praha6.cz, zde naleznete nejen informace, ale probíhají zde různé ankety k tématům Prahy 6.