KDU.breadcrumbs.homeRoundup - ano či ne
Zpět

Roundup - ano či ne

Přidáno 13. 3. 2017
Ilustrační foto
Venkovní dlažba, to je dobré řešení. Dešťová voda se v dlažbě vsakuje do podzemí, nezatěžuje kanalizaci jako vyasfaltované nebo zabetonované plochy. Je to řešení blízké přírodě, a příroda to umí využívat. Obsazuje všechny přístupné škvíry, usídluje se tam, prorůstá, nadzdvihává kostky. A my lidi těžko vymýšlíme, co s tím. Většinou se to řeší s pomocí herbicidů, ale ukazuje se, že hebicidy nejsou tak neškodné, jak nám donedávna výrobci pesticidů tvrdili. Je potřeba hledat jiná řešení. Praha 6 se o to na plochách, které má v péči, snaží.

    Kromě toho rostlinky si postupně získávají odolnost. Už nyní existuje několik druhů, na které žádný herbicid neplatí. Takže dalším používáním Roundupu sice vyhubíme druhy, které jsou na herbicid citlivé, ale nezabráníme tomu, aby se na jejich místa nerozšířily druhy, které už získaly odolnost. Přitom právě ty odolné druhy (obvykle se jedná o cizí, zavlečené, invazní druhy) jsou nesrovnatelně škodlivější a problémovější.
   Roundup je herbicid, tedy používá se jako postřik proti plevelům. Účinnou látku vyrábí, tuším že, americká firma Monsanto, a ta tvrdí, že je to pro lidi neškodné, a současně nedovoluje jiným firmám a vědeckým ústavům vytisknout výsledky pokusů, které neškodnost popírají.

Nevím, zda neuveřejňuji státní tajemství, ale náš Výzkumný ústav rostlinné výroby dělal pokusy, co se s Roundupem v zemi děje. Výsledek je překvapivý, metabolitem je stejná chemická sloučenina, jako se používá do tabletek na léčení schizofrenie. Už několik roků naši výzkumníci usilují o uveřejnění v nějakém světově významném časopisu, a pořád jim to nikde nechtějí vytisknout.

Není pochyb, že má používání Roundupu velký vliv na vývoj mozku, zejména u dětí, i u dětí před narozením. Takže pokud by se třeba na dětských hřištích aplikoval Roundup proti plevelům pod herními prvky, tak si vychováváme generaci lidí s odchylným mozkovým vývojem. Nejhorší na tom je, že dřív se nikde ani nedávaly cedulky s upozorněním, že byla použitá taková chemie. Takže na hřištích mohly maminky sbírat léčivé bylinky do dětských čajíčků, a nikdo jim ani nedal vědět, že před chvílí ty bylinky někdo stříkal Roundupem.

Problém je, že firma Monsanto dlouho blokovala výzkum a vývoj jiných přípravků proti plevelům, takže nyní nikdo nemá náhradu, co by šla používat místo Roundupu. Jiné možnosti se hledají, ale jde to ztuha. Že to šlo v minulých stoletích bez herbicidů? Šlo to, jenže tenkrát byla levná pracovní síla, pořád nějaký dlaždič ty kostky v chodníkách předělával a plevely i s kořeny vytrhával.

Nyní bych doporučila vyhnout se všem extrémům. Takže je potřeba Roundup nepoužívat - pokud to jde. Občas uznat, že to bez Roundupu nejde. Hlavně mi chybí to, že postřik někde aplikují, a nikde žádná cedulka s oznámením, že je postříkáno.

Zejména při likvidacích akátů lesáci tvrdí, že by jim to bez Roundupu nešlo. Lesáci ale upozorňovací cedulky dávají.

Mnoho Roundupu se spotřebovává v zemědělství. Od zemědělců se nám do jídla dostává víc chemie.

Mezi zarostlými chodníky běhaly děti po mnoho století bez následků na zdraví. Naopak používání chemie poškozuje dětský vývoj mozku a dělá z nich problémové povahy.

Takže KDU - ČSL nemůže hájit názor "Používejte chemii, nám na dětech nezáleží."
Hana Kříženecká